AI749-X6 FTTH is an Wi-Fi 6 AX3000 routing-type Optical Network Terminal with 4GE ports, 2 USB port, 2.4G and 5G Wi-Fi connectivity
AI749-X6 FTTH is an intelligent Wi-Fi 6 routing-type Optical Network Terminal (ONT) with 4 x GE, 2 x USB 2.0, 2.4G/5G Wi-Fi 6 AX3000. The model uses Gigabit Passive Optical Network (GPON) technology to offer ultra-broadband access, high performance, and wide coverage for users. With high forwarding performance — ensuring an exceptional experience for voice, data, and High Definition (HD) video services — as well as future-oriented service support capabilities and visualized network management,
AI749-X6 supports enterprises construct powerful all-optical access solutions. plus future-oriented service support capabilities
Optical fiber modem is a fiber transmission device developed for specific user environments. Its main function is to receive the optical signals from the fiber, convert them into digital signals, and thus complete the internet connection. The optical modem is the first device connected to the fiber, serving as a key entry point for households or businesses to access the internet.The optical modem typically has two ports: one for connecting the fiber (i.e., the home fiber line interface) and the other for connecting a router or computer and other internet devices (i.e., the network cable interface).The optical modem connects directly to the fiber network, with its network source being the fiber. It receives and demodulates the optical signals from the fiber and then converts them into digital signals for use by subsequent devices.
| Moodel | AI749-X6 |
| Pon type | GPON |
| Port | 4 x GE, 1 x USB 2.0, 2.4G/5G Wi-Fi 6 AX3000 |
| Dimensions (H x W x D) | 35 x 195 x 125 mm (without external antenna and pads) |
| Weight | Approximately 372 g |
| Operating Temperature | 0–40°C |
| Operating Humidity | 5–95% RH (non-condensing) |
| Power Adapter Input | 100–240 V AC, 50/60 Hz |
| System Power Supply | 11–14 V DC, 1.5 A |
| Maximum Power Consumption | 18 W |
| Antenna | External antenna 2 antennas |
| Installation Mode | Desktop |
| Power Saving | COC V7 |
| POTS Port | Maximum REN: 4 |
| G.711A/μ, G.729a/b, and G.722 encoding/decoding | |
| T.30/T.38/G.711 fax mode | |
| DTMF | |
| Emergency calls (with the SIP protocol) | |
| USB Port | USB 2.0 |
| FTP-based network storage | |
| File/Print sharing based on SAMBA | |
| DLNA function |
We use cookies to collect information about how you use this site. We use this information to make the website work as well as possible and improve our services.more details