SC/UPC multimode 62.5/125μm (OM1) or 50/125μm (OM2) duplex patch cord with orange jacket. For legacy multimode networks and short-distance data communication.
| Connector Type | SC/UPC – SC/UPC |
| Fiber Mode | Multimode OM1 (62.5/125μm) / OM2 (50/125μm) |
| Fiber Count | 2 Fibers (Duplex) |
| Cable Diameter | 2.0mm / 3.0mm |
| Jacket Material | PVC / LSZH |
| Jacket Color | Orange |
| Wavelength | 850nm / 1300nm |
| Insertion Loss | ≤0.2dB |
| Return Loss | ≥20dB |
| Durability | ≥1000 mating cycles |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
| Standards | IEC 61754-4 · TIA-604-3 (FOCIS 3) · Telcordia GR-326 |
We use cookies to collect information about how you use this site. We use this information to make the website work as well as possible and improve our services.more details