LC/UPC to SC/UPC single mode OS2 9/125μm hybrid patch cord for cross-connecting LC and SC patch panels. Custom lengths from 1m to 100m with low insertion loss ≤0.3dB.
| Connector Type | LC/UPC – SC/UPC |
| LC/UPC – LC/UPC | Single Mode OS2 (9/125μm) |
| Fiber Count | 1 Fiber (Simplex) / 2 Fibers (Duplex) |
| Cable Diameter | 2.0mm / 3.0mm |
| Jacket Material | PVC / LSZH |
| Jacket Color | Yellow |
| Wavelength | 1310nm / 1550nm |
| Insertion Loss | ≤0.3dB |
| Return Loss | ≥55dB (UPC) |
| Repeatability | ≤0.1dB |
| Durability | ≥1000 mating cycles |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
| Length | 1m – 100m (Custom) |
| Standards | IEC 61754-20 · IEC 61754-4 · Telcordia GR-326 |
We use cookies to collect information about how you use this site. We use this information to make the website work as well as possible and improve our services.more details