LC/UPC OM3 multimode 50/125μm duplex patch cord with aqua jacket. Laser-optimized for 10 Gigabit Ethernet and data center applications. Available in 2.0mm and 3.0mm diameters.
| Connector Type | LC/UPC – LC/UPC |
| LC/UPC – LC/UPC | Multimode OM4 (50/125μm) |
| Fiber Count | 2 Fibers (Duplex) |
| Cable Diameter | 2.0mm / 3.0mm |
| Jacket Material | PVC / LSZH |
| Jacket Color | Aqua |
| Wavelength | 850nm / 1300nm |
| Bandwidth | 2000 MHz·km @850nm |
| Insertion Loss | ≤0.2dB |
| Return Loss | ≥20dB |
| Durability | ≥1000 mating cycles |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
| Standards | IEC 61754-20 · TIA-604-10 (FOCIS 10) · Telcordia GR-326 · IEEE 802.3ba |
We use cookies to collect information about how you use this site. We use this information to make the website work as well as possible and improve our services.more details