FC/UPC to FC/UPC single mode 9/125μm simplex patch cord with threaded screw-on coupling. Ideal for test equipment, industrial instrumentation, and environments requiring vibration-resistant connections.
| Connector Type | LC/UPC – LC/UPC |
| Fiber Mode | 2 Fibers (Duplex) |
| Cable Diameter | 2.0mm / 3.0mm |
| Jacket Material | PVC / LSZH |
| Jacket Color | Yellow |
| Wavelength | 1310nm / 1550nm |
| Insertion Loss | ≤0.2dB |
| Return Loss | ≥55dB (UPC) |
| Repeatability | ≤0.1dB |
| Durability | ≥1000 mating cycles |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
| Length | 0.5m – 100m (Custom) |
| Standards | IEC 61754-20 · TIA-604-10 (FOCIS 10) · Telcordia GR-326 |
We use cookies to collect information about how you use this site. We use this information to make the website work as well as possible and improve our services.more details